Mikor kell párterapeutához fordulni?

Mikor kell párterapeutához fordulni?

 

Mikor kell párterapeutához fordulni?

Minden párkapcsolatban vannak problémák, elakadások – ezek természetes részei az együttélésnek. A középkorú pároknál méginkább felerősödnek vagy új színt kapnak ezek a párkapcsolati nehézségek – gyermekek kirepülése, élet közepi válság miatt – és sokszor úgy tűnhet, valahogy helyre kellene hozni a kapcsolatot, mégis megoldhatatlannak látszik a feladat. Felmerül a kérdés: párterápiára van szükség? Nem biztos, hogy is van…

A megfelelő szakember kiválasztása ugyanis kulcsfontosságú a párkapcsolat javítása szempontjából, és számos tényezőt kell figyelembe venni a döntés során. Az első lépés, hogy tisztázzuk, milyen típusú problémákkal szembesülünk, és milyen célt szeretnénk elérni a kapcsolatunkban.

Ha úgy érezzük nem mennek jól a közös dolgaink – de nem mélyült el a válság még annyira, hogy a párkapcsolat megmentése kell legyen a cél – inkább csak konkrét visszatérő problémákat szeretnénk orvosolni, megváltozott életfeladat (pl. felnőtt gyermekek kirepülése) miatt új közös célokat szeretnénk kitűzni és gyors eredményeket elérni, a párkapcsolati coaching lehet a megfelelő választás.

Ha azonban a kapcsolatban olyan mély érzelmi, mentális vagy viselkedésbeli problémák jelentkeznek, amelyeket együtt, külső segítség nélkül már nem lehetséges megoldani – és ezek a nehézségek hosszabb távon is rontják az életminőségeteket, akkor rterápiára lesz szükség.

Fontos, hogy alaposan tájékozódjunk a különböző szakemberekről, és keressünk olyan referenciaszemélyeket vagy véleményeket, amelyek segíthetnek a döntésben. Az interneten számos forrás áll rendelkezésre, ahol tájékozódhatunk a különböző párkapcsolati szakemberek tapasztalatairól és módszereiről. Érdemes lehet több szakemberrel is konzultálni, hogy megtaláljuk azt, akivel a legnagyobb bizalmat és kényelmet érezzük.

Ne feledjük, hogy a párkapcsolati problémák megoldása időt és türelmet igényel, és fontos, hogy olyan szakembert válasszunk, akivel hosszú távon is együtt tudunk működni. A megfelelő szakember kiválasztása segíthet abban, hogy hatékonyan dolgozzunk a kapcsolatunk javításán, és elérjük azokat a célokat, amelyeket kitűztünk magunknak.

Milyen problémákra kínálnak megoldást a párterapeuták?

A rterapeuták olyan problémákkal foglalkoznak, amelyek mélyebb érzelmi sebekből és múltbeli traumákból erednek. A terapeuták segítenek a pároknak feltárni és feldolgozni ezeket az érzelmeket, és segítenek megtalálni azokat a megoldásokat, amelyek a jelenben és a jövőre nézve is hosszú távú eredményeket hozhatnak. A párterápia különösen hasznos lehet olyan helyzetekben, amikor a pár egyik vagy mindkét tagja pszichológiai problémákkal küzd, amelyek befolyásolják a kapcsolatukat.

Mélyebb lelki, érzelmi vagy mentális problémák is jelen vannak, mint például:

-A kapcsolat már hosszú évek óta válságban van, többször felmerült a válás lehetősége

-A pár valamelyik tagja súlyosabb szorongással, depresszióval küzd

-Bántalmazás történt, mely lehet fizikai vagy lelki is

-Hűtlenség, már nem először

-Veszteség, haláleset a családban

Gyakori tévhitek a párterápiáról

Számos tévhit él a párkapcsolati a terapeutákkal kapcsolatban, amelyek gyakran megakadályozhatják a párokat abban, hogy segítséget kérjenek. Az egyik leggyakoribb tévhit, hogy csak akkor érdemes szakemberhez fordulni, ha a kapcsolat már menthetetlen. Valójában a szakemberek segítsége bármelyik szakaszban hasznos lehet, és segíthet megelőzni a komolyabb problémák kialakulását. Itt is igaz a közhely sajnos: minél előbb, annál jobb.

Gyakori tévhit az is, hogy a párkapcsolati terapeuták mindent megoldanak helyettünk. Valójában a szakemberek szerepe az, hogy támogassanak és irányítsanak, de a munka nagy része bizony a párokra hárul. A hatékony munka és a valódi változás eléréséhez a pároknak elkötelezettnek, nyitottnak és főleg kitartónak kell lenniük a folyamat iránt.

Összegzés

Ha kapcsolatunkat érintő mélyebb érzelmi sebeket és múltbeli traumákat együtt nem sikerül feldolgoznunk, akkor külső segítségre lehet szükség, ilyenkor pedig a párterápia a legjobb megoldás. Fontos, hogy alaposan tájékozódjunk, és olyan szakembert válasszunk, akivel hosszú távon is együtt tudunk működni, és aki segíthet nekünk elérni a kitűzött célokat.

Ne hagyjuk, hogy a párkapcsolati problémák megakadályozzák a boldogságunkat. Kérjünk segítséget, ha szükséges!

Mikor kell párterapeutához fordulni?
Mikor kell párterapeutához fordulni?